12 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyła się jedna z ważniejszych uroczystości dla wszystkich Polek i Polaków, ponieważ wspólnie celebrowaliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości.
Tradycyjnie uroczystość o charakterze patriotycznym rozpoczęliśmy odśpiewaniem " Mazurka Dąbrowskiego".
Dyrektor Szkoły im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie - Małgorzata Dutkiewicz powitała zaproszonych gości: Grażynę Dziedzic- Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty, Annę Kiestrzyn- Dyrektora Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej w KO w Bydgoszczy, Rafała Woźniaka- Kierownika Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury w Urzędzie Miejskim w Kcyni, Ryszarda Bagnerowskiego- Radnego Powiatu Nakielskiego, Radnych Rady Miejskiej w Kcyni: Pawła Kiepiela, Mirosława Pezackiego, Arkadiusza Stachowiaka, Lidię Wiland.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Barbara Pezacka- Koordynator Powiatowego Kujawsko- Pomorskiego Zarządu Okręgu ZNP, Prezes Oddziału ZNP w Kcyni oraz Izabela Czechowska- Sołtys wsi Sipiory.
Ponadto na naszą uroczystość szkolną zaproszenie przyjęli: Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia KMK KOS w Kosowie( była Dyrektor naszej Szkoły)- Jadwiga Winiaszewska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo KMK KOS w Kosowie - Mateusz Rymaszewski.
Wśród zgromadzonych gości znalazła się nasza Rada Rodziców w składzie: Dorota Flig, Iwona Lewandowska i Natalia Stachowiak.
Uczestnikami uroczystości była cała społeczność naszej placówki.
Spośród zaproszonych gości głos zabierali: Pani Kurator - Grażyna Dziedzic, Radny Powiatu Nakielskiego - Ryszard Bagnerowski, Radny Rady Miejskiej w Kcyni -Mirosław Pezacki i Przewodnicząca Rady Rodziców- Dorota Flig.
Dyrektor Szkoły - Małgorzata Dutkiewicz, która prowadziła całą uroczystość podkreśliła fakt, iż data 11 listopada 1918 roku jest symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa.Zwróciła również uwagę na to, że szkoła pamięta o miejscach pamięci narodowej i czci pamięć bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność na różnych frontach.
Wszyscy zgromadzeni obejrzeli i wysłuchali okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Ewy Socha, nauczycielki historii.
Poprzez zaprezentowany montaż słowno-muzyczny wybrzmiał przekaz, iż naród polski przez 123 lata niewoli nie dał się zniszczyć.Mimo, że wymazano Polskę z mapy świata, nie wymazano jej z serc Polaków.Część oficjalną obchodów Święta Niepodległości zakończyła Dyrektor Szkoły składając liczne podziękowania, m.in. gościom za przybycie do naszej placówki, a także osobom najbardziej zaangażowanym w przygotowanie akademii.
Na część nieoficjalną złożył się słodki poczęstunek.
Nasi goście obdarowani zostali biało-czerwonymi serduszkami wykonanymi z masy solnej.