DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
TROCHĘ HISTORII
Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.
Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 r. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela , obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastępuje Karta Nauczyciela zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty (…).
Dzień Nauczyciela obchodzi większość państw na świecie m.in.:
- Albania – 7 marca (upamiętniający powstanie 1. szkoły świeckiej 7 marca 1887 r. w Korczy),
- Argentyna – 11 września (związany ze śmiercią Domingo Faustino Sarmiento),
- Brazylia – 15 października,
- Chiny – 10 września,
- Czechy – 28 marca (w dniu urodzin Jana Amosa Komenskiego)
- Hiszpania – 27 listopada,
- Indie – 5 września (w dniu urodzin Sarvepalli Radhakrishnan),
- Malezja – 16 maja,
- Meksyk – 15 maja,
- Rosja – 5 października,
- Tajwan – 28 września (w dniu urodzin Konfucjusza,
- Turcja – 24 listopada,
- Ukraina – pierwsza niedziela października.
Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 r., na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.
W naszej szkole uczciliśmy to święto uroczystą akademią . Na wstępie pani dyrektor Małgorzata Dutkiewicz powitała przybyłych gości : sołtysa Tupadł i Radnego Rady Miejskiej w Kcyni w osobie pana Stanisława Grabarskiego, emerytowanych pracowników szkoły panie Teresę Tomczak i Halinę Kosińską , przedstawicielkę Rady Rodziców panią Agnieszkę Wiejaczka , pracowników , rodziców oraz uczniów.
Uroczystość rozpoczęła się odczytaniem listu Burmistrza Kcyni pana Marka Szarugi z życzeniami kierowanymi do dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi , uczniów oraz rodziców jak również życzenia od wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Nakielskiego pana Ryszarda Bagnerowskiego.
Jak co roku pani dyrektor wręczyła nagrody , które otrzymali nauczyciele:
1.Paulina Grzechnik
2.Katarzyna Pawlak
3.Iwona Salamon
4.Anna Drabik
oraz pracownicy administracji i obsługi;
1.Ewa Nowak
2.Mirosława Olszewska
3.Ireneusz Sojka
Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów z klasy II i III pod kierunkiem pani Violetty Soja.