Historia szkoły
Nieopodal drogi prowadzącej z Kcyni do Nakła, po lewej stronie za Tupadłami, wyłania się okazały piętrowy budynek Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie.
Tradycje szkolnictwa na tym terenie sięgają zamierzchłych czasów zaborów. Świadczy o tym Kronika Szkolna, do 1918 r. prowadzona w języku niemieckim, a od 1919 r. w języku polskim.
Na przestrzeni swego długowiecznego istnienia szkoła mieściła się w różnych budynkach. Z zapisów kronikarskich wynika, że początkowo istniały szkoły w Szczepicach i Rozstrzębowie (niecały kilometr od siebie). Miejscowości te były świadkami ważnych wydarzeń historycznych, takich jak powstanie wielkopolskie 1918-1919 r. (bitwa pod Szczepicami), czy też przejazdu przez Szczepice prezydenta RP (21 VII 1928 r.) Ignacego Mościckiego.
Od roku szkolnego 1932/33 nauka dzieci odbywała się w 1 izbie lekcyjnej budynku szkolnego w Rozstrzębowie. Budynek szkolny w Szczepicach został czasowo zamknięty.
Wybuch II wojny światowej przerwał na blisko 5 lat okres istnienia szkoły w Rozstrzębowie, zaś budynek został zdewastowany, podobnie jak szkoła w Szczepicach.
W III 1945 r. z wojennej zawieruchy wrócił do Rozstrzębowa Kazimierz Korek, nauczyciel zatrudniony tu od XII 1938 r. Mimo braku mebli i sprzętu szkolnego rozpoczął naukę miejscowych dzieci. W 1949 r. szkoła poszerzona została o drugą, a w 1951 r. o trzecią izbę lekcyjną.
W roku 1949/50 wszczęto starania o utworzenie szkoły podstawowej.
W 1951 r. po raz pierwszy w ławach szkolnych zasiedli uczniowie klasy VII.
Lata 50-te to dla mieszkańców okres wytężonej pracy w zespole śpiewaczym, instrumentalnym, ognisku muzycznym skupionym wokół szkoły Korka. Jest to okres największego rozgłosu i sukcesów, nagrań dla Polskiego Radia i zbierania folkloru pałuckiego.
Rok szkolny 1958/59 jest dla Rozstrzębowa i okolic rokiem intensywnej budowy nowego gmach szkolnego, który już 29 VIII 1959 r. oddany został do użytku. W tym czasie kierownik Kazimierz Korek dokonuje rzeczy niezwykłej, z jednej strony dozoruje budowę nowego gmach szkolnego, z drugiej - tworzy swoją słynna mapę - Ziemia Pałucka, która znajdzie swoje miejsce w nowym budynku szkolnym (dziś mapa znajduje się w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie).
Kolejne lata upłynęły na zagospodarowaniu terenu przedszkolnego, boisk, ogródka, terenu rekreacyjnego bardzo wysoko cenionego po 40 latach przez III - krotnego uczestnika igrzysk olimpijskich w gimnastyce Andrzeja Szajnę.
W roku 1970 długoletni kierownik szkoły Kazimierz Korek przeszedł na emeryturę.
Z dniem 21 VIII 1978 r. nastąpiła zmiana w organizacji Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie. Od tej pory klasy I - VIII uczęszczały do SP nr 1 w Kcyni, zaś w starym budynku szkolnym utworzono punkt filialny SP nr 1 w Kcyni z klasami I - III. Nowy budynek szkolny zamieniono na Szkołę Podstawową Specjalną. W roku szkolnym 1983/84 do Rozstrzębowa powróciła Szkoła Podstawowa, której w 1992 r. nadano imię jej długoletniego kierownika Kazimierza Korka.
Na skutek wprowadzonej reformy oświaty w budynku szkoły w Rozstrzębowie uczy się obecnie 6 klas podstawowych i oddział przedszkolny. Stare budynki szkolne przeszły w prywatne posiadanie.
Przeglądając karty kroniki szkolnej zauważyć można fakt, że liczba uczniów SP Rozstrzębowo utrzymywała się w zasadzie na równym poziomie. Absolwenci szkoły kontynuowali i kontynuują naukę w szkołach zawodowych, średnich i wyższych zdobywając wysokie kwalifikacje zawodowe. Dziś Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Korka może poszczycić się izbami lekcyjnymi, salą gimnastyczną, pracownią informatyczną powstałą dzięki sponsorom i ofiarności samych uczniów.
Kadrę szkoły stanowią nauczyciele posiadający pełne kwalifikacje pedagogiczne i zdobywający nowe na miarę potrzeb szkoły.
Na uwagę zasługuje fakt, że w szkole tej panuje prawdziwie rodzinna atmosfera.
Marcin Lisiecki
Artykuł: Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Korka w Rozstrzebowie
ukazał się w Tygodniku Regionalnym nr 7 z 24.11.2000 r.
Dyrektorzy Szkoły
po 1945 roku
Kazimierz Korek
1945-1970
Henryk Górecki
1970-1972
Zdzisław Napierała
1972-1991
Jadwiga Winiaszewska (Tyckun)
1991-2005
Bożena Nogowska
2005-2007
Piotr Dutkiewicz
Pełniący obowiązki - wakacje 2007
Maciej Gniot
2007-2009
Jadwiga Słomska -pełniąca obowiązki
2009
Małgorzata Dutkiewicz
od 2009