• Patron szkoły

        • Kazimierz Korek

          (1910-1982)

          (zabrania się dowolnego powielania materiałów i wykorzystywania ich bez zgody autora)

          Kazimierz Korek w 1938 r.

          fot. ze zbiorów rodzinnych

          Zwiedzając Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, można zauważyć mapę plastyczną: Ziemia Pałucka, wykonaną ręcznie w 1959 r. przez Kazimierza Korka - długoletniego kierownika szkoły w Rozstrzębowie (gm. Kcynia). Ta mapa właśnie zachęciła nas do wędrówki po regionie pałuckim i przybliżenia czytelnikom postaci jej autora, którego imię od 1992 r. nosi Szkoła Podstawowa w Rozstrzębowie. Z kroniki tej szkoły wyłania się historia nieprzeciętnego człowieka, miłośnika regionu pałuckiego, nauczyciela, zafascynowanego pracą z młodzieżą, działacza środowiskowego, który na zawsze zapisuje się w pamięci swoich uczniów i mieszkańców okolic Rozstrzębowa.

          Kazimierz Korek urodził się 19 kwietnia 1910 r. w Wągrowcu, w rodzinie rzemieślnika Władysława Korka i Anny z Wojaków. W 1930 r. ukończył seminarium nauczycielskie i podjął pracę jako nauczyciel.

          Jego kariera zawodowa wiodła przez szkoły w Turze, Łabiszynie, Jeżewicach do Rozstrzębowa.

          W 1937 r. poślubił Kazimierę Grycza. Państwo Korkowie doczekali się czwórki dzieci: syna Janusza i córek: Teresy, Zofii i Haliny.

          Pracę pedagogiczną w rozstrzębowskiej szkole rozpoczął w grudniu 1938 r.

          W 1939 r. był świadkiem klęski wrześniowej. Po wkroczeniu Niemców do Rozstrzębowa został wraz z rodziną wysiedlony do Generalnej Guberni.

          W lutym 1945 r. wrócił z wygnania i objął swe przedwojenne stanowisko kierownika Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie.

          Z wielkim zaangażowaniem działał na rzecz rozwoju szkoły, poza tym uczył śpiewu i matematyki. Jako nauczyciel rozmiłowany w muzyce, prowadził szkolny zespół muzyczny, w którym to w 1952 r. na Festiwalu Artystycznym uzyskał najwyższą punktację spośród zespołów na szczeblu wojewódzkim. Niezwykłe jest to, że w wiosce liczącej zaledwie 12 domostw powstał pod jego kierunkiem 4-głosowy chór mieszany, utrzymujący się przez dłuższy okres na pierwszym miejscu w ówczesnym powiecie szubińskim. Następnie w miarę sukcesów, chór ten przekształcił się w zespół regionalny, który występował w towarzystwie kapeli ludowej. O popularności zespołu może świadczyć fakt, że jego repertuar kilkakrotnie był nagrywany przez Polskie Radio. Sukcesy te doprowadziły do powstania w 1954 r. Wzorcowego Ogniska Muzycznego.

          Niezwykle zainteresowany regionalizmem pałuckim tak pisał o swojej pracy: "Zamiarem moim jest postawić pracę w ognisku na jak najlepszym poziomie i dlatego wiele wysiłku wkładam w pracę nad samym sobą. Zbieram, w czasie wolnym od zajęć zawodowych, bogactwo folklorystyczne regionu (szczególnie w zakresie pieśni ludowej) i przystosowuję je do potrzeb dzisiejszej wsi. Od paru lat zbieram też materiały do dziejów regionu, z cichym zamiarem ich opublikowania".

          Oprócz zbierana folkloru pałuckiego Kazimierza Korka pociągała geografia regionu.

          Na podstawie map wojskowych opracował własnoręczne mapy Pałuk. Oprócz tego zbierał informacje na temat walorów geograficznych miniregionu pałuckiego, wszystko skrupulatnie zapisując.

          W 1955 r. został odznaczony Medalem Polski Ludowej, a w następnym roku Złotym Krzyżem Zasługi. W tym czasie rozpoczął starania o budowę nowego gmachu szkolnego. Chciał takiej szkoły, w której uczeń czułby się jak u siebie w domu rodzinnym. Marzenie stało się rzeczywistością, w 1959 r. 1 września Jego uczniowie podjęli naukę w pięknym budynku.

          To właśnie u Kazimierza Korka powstała pierwsza szkoła wybudowana po wojnie na terenie ówczesnego powiatu szubińskiego.

          Jak wynika z zapisków kronikarskich, nie zabrakło w tym przedsięwzięciu wkładu pracy społeczności lokalnej. Szczególnie podkreśla się ogromny wysiłek i zapał ze strony młodzieży szkolnej nad zagospodarowaniem terenu wokół szkoły, w tym placu rekreacyjnego.

          W 1966 r. Kazimierza Korka uhonorowano Odznaką Tysiąclecia.

          W nowym gmachu szkolnym przepracował ostatnie 10 lat swej nauczycielskiej kariery. 31 sierpnia 1970 r. przeszedł na emeryturę. Wkrótce też opuścił na zawsze Rozstrzębowo, przeprowadzając się do Szubina.

          Nie zrealizował swego zamiaru opublikowania zebranych przez siebie informacji o Pałukach. O niezwykłości tych materiałów może świadczyć fakt, że były one źródłem zainteresowania regionalistów, geografów i etnografów.

          W Szubinie spędził 12 lat życia. Zmarł 17 czerwca 1982 r. i spoczął na miejscowym cmentarzu. Miejsce Jego wiecznego spoczynku zna każdy uczeń Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie.

          W uznaniu zasług Kazimierza Korka dla społeczności Rozstrzębowa i wiosek sąsiednich, w dniu 13 października 1992 r. Szkole Podstawowej w Rozstrzębowie nadano imię jej długoletniego kierownika, który dla uczniów stał się wzorem do naśladowania.

          Aby pamięć o Nim trwała jak najdłużej, młodzież Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka wydała wiosną 2000 r. broszurkę przedstawiającą życiorys Patrona swojej szkoły wraz z opisem Pałuk.


          Marcin Lisiecki

          Artykuł: Zawsze żywy w ludzkiej pamięci

          ukazał się w Tygodniku Regionalnym nr 3 z 27.10.2000 r.